Yazı Yazmanın Yararları ve Önemi Nedir?

Tarafından   06/26/2017

Yazı Yazmanın Yararları ve Önemi Nedir?

Yazmak, insanoğlunun iletişim aracıdır. Konuşmak ve yazmak insanların kendisini ifade edebilmesi ve iletişim kurabilmesi için gereklidir. Yazmak önemlidir. Yazabilmek geliştirilebilir bir yetidir. Çok kelime dağarcığı olan, çok yazı yazan kişiler yazmayanlara göre daha mantıklı, akıcı ve okunurluğu kolay yazılar yazabilir. Yazı yazmanın insanda gerçekleştirdiği bazı önemli durumlarda vardır.

Araştırmalar İle Konuşuyoruz

Dışavurumcu yazı yazmanın duygusal ve fiziksel sağlığa ne kadar yararlı olduğuyla ilgili 2005’te yapılan bir araştırmaya göre, 4 aylık bir zaman sürecinde 15-20 dakikalık periyotlarla 3 ila 5 kere yazı yazmanın, belirgin bir fark yaratmak için yeterli olduğu gözlemlendi. Araştırmaya göre, travmatik, stresli ya da duygusal açıdan zorlayıcı olaylarla ilgili yazılar yazan katılımcıların, ciddi oranda daha az hastalığa sahip olduğu ve travmadan daha az etkilendiği görüldü. Nihayetinde katılımcılar, hastanede daha az zaman geçirdiler, diğer katılımcılara nazaran daha düşük tansiyonlara ve daha iyi karaciğer fonksiyonlarına sahip oldular.

Vücut Üzerindeki Yaraları Daha Hızlı İyileştiriyor

yazı yazmanın fiziksel yaraları da daha hızlı iyileştirdiği söyleniyor. 2013 yılında Yeni Zelanda’da yapılan bir çalışmada, biyopsi yaptırmış 49 sağlıklı yetişkinin yaralarının iyileşme süreci izlendi. Bu yetişkinlerden bir kısmı, biyopsiden 2 hafta önce, 3 gün üst üste 20 dakika boyunca düşüncelerini ve duygularını yazdılar.11 gün sonra, yazı yazan grubun %76’sı tam anlamıyla iyileşirken, yazmayanların %58’i iyileşemedi.

Hastalıklara İyi Geliyor

Araştırmalar, duygu ve düşüncelerini yazan astım hastalarının daha az atak geçirdiğini; AIDS hastalarının da daha fazla T hücresine sahip olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde yazı yazan kanser hastalarının da, daha iyimser bir bakış açısı ve yüksek bir hayat kalitesine sahip olduğu gözlemlenmiş.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir