Üniversiteye Giriş Sisteminde Güncelleme!

Tarafından   09/26/2017

Üniversiteye Giriş Sisteminde Güncelleme!

Üniversiteye giriş sisteminde yine değişikliğe gidildi. Üniversiteye hazırlanan adayların kafası karışabilir. Ancak yazımızın devamını okuyarak, sistemin ne getirdiğini kolay bir şekilde anlayacaksınız. Üniversite sınavına girecek olan adaylar için ayrıntılar aşağıda..

Üniversite sınavında değişikliğin ayrıntıları belli oldu. Yeni sisteme göre artık LYS-YGS ayrımı kalkacak. Baraj puanı uygulaması devam edecek. Puan türü 18’den 4’e düşürülecek. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak. 5 günde yapılan sınavlar artık bir hafta sonunda yapılacak. Türkçe ve matematik puanının tüm puan türlerinde etkisi olacak. Yeni üniversiteye giriş sınav sistemi bu yıl uygulanacak.

YÖK BAŞKANI DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLADI!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Saraç, “Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz” açıklaması yaptı.

TÜRKÇE VE MATEMATİK ÖNEMİ ARTTI

Bunlar, çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel Matematiğin katkısı bulunacak.

MÜFREDAT SORULARI DEVAM EDECEK

Yeni sistemde önemli bir değişiklikte, Türkçe ve Matematik sınavın merkezinde olacak. Bu iki daldaki eksiklik sonraki yıllarda telafisi en güç olanlarıdır. Bu, diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına da asla gelmemelidir. Milli Eğitim müfredatı daha önce olduğu gibi yine sınavda sorgulanmaya devam edecek” şeklinde konuştu. Saraç, ifadelerini şöyle sonlandırdı: “Araştırma üniversitelerinin belirleme sürecinde 58 devlet üniversitesi niyet beyanında bulundu. Sonunda 25 üniversite belirlendi.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir