Üniversite Öğrencileri Yaşadığı Şehrin Dışında Okuyor

Tarafından   03/08/2017

Üniversite Öğrencileri Yaşadığı Şehrin Dışında Okuyor

Ülkemizde devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere bir çok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteleri kazanan öğrenciler şehir dışından gelebiliyor. Bu oran ne kadar? Yaşadığı şehrin dışında üniversite okuyan öğrencilerin oranı ne kadar?

Üniversite öğrencileri şehir dışında okuyor. Bunun nedeni öğrencilerin kendi yaşadıkları şehir dışındaki üniversitelerdeki bölümleri tutturmasıdır. Adayın yaşadığı şehirdeki üniversitede istediği bölüm yok veya aday ancak şehir dışında o bölümü kazanacaktır. Durum böyle olunca adaylar şehir dışını yazmak zorunda kalmaktadırlar. Bir farklı nedeni ise öğrencilerin üniversite ile birlikte özgürlüklerine kavuşmak, ayrı eve çıkmak gibi sebeplerdir.

Peki şehir dışında okuyan öğrencilerin istatistikleri nelerdir?

Yayımlanan Tabloya göre, lisans programlarında Marmara Bölgesi’ndeki öğrencilerin yüzde 68’si yine aynı bölgeden, yüzde 32’si ise değişik bölgelerden yerleşti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde öğrencilerin yüzde 67’si aynı, yüzde 33’ü farklı bölgelerdeki üniversitelerde eğitim almaya başladı.Akdeniz Bölgesi’ndeki üniversitelere yüzde 51, Ege Bölgesi’ndeki üniversitelere yüzde 45, İç Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelere yüzde 43, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelere yüzde 41, Karadeniz Bölgesi’ndeki üniversitelere yüzde 37 oranında yaşadığı bölgeden gelen öğrenciler yerleştirildi.

Lisans genelinde, aynı bölgeden yerleşen öğrencilerin oranı yüzde 51, farklı bölgeden yerleşen öğrencilerin oranı ise yüzde 49 oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir