Sınav Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Tarafından   06/16/2017

Sınav Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Sınav motivasyonu oldukça önemlidir. Neden önemlidir dediğimi yazının ilerleyen paragraflarında anlayacaksınız. İnsan bir şeyi başarabilmek için kendisinde bir güç bulmalıdır. İşte bu güç motivasyondur. Sınav dönemleri oldukça sıkıntılı geçebilen, zorlu ve çok vakit ayrılması gereken dönemlerdir. Bu zorlu dönemleri adayların atlatabilmesi için sağlam bir motivasyona ihtiyacı vardır. İşte bu motivasyon nasıl sağlanır?

Öncelikle bir hedef belirlenmelidir. Ancak bu hedefin bizim için doğru bir hedef olması önemlidir. Hedef, spesifik, gerçekçi, ulaşılabilir, ölçülebilir olmalıdır. Net ve açık olmalıdır. Bu hedefe ulaşabilmek için de verimli  çalışma yöntemlerinin kullanılması gerekir. Çok çalışmak değil, etkin çalışmak önemli olmalıdır. İyi çalışma alışkanlıklarının kazanılması kişinin sınavlar karşısında kendini daha güvenli hissetmesine ve sınav motivasyonu konusunda motive olmasına yardımcıdır.

Sürekli yüksek tempoda çalışmaya kendinizi zorlamayın zaman zaman tempoyu düşürmek gerekebilir. Ancak bu durumu sık tekrarlar hale de getirmeyin alışkanlık haline dönüşebilir. Yönetimi elinizde tutun.

Bir gün herkese 24 saattir. Zamanı planlı ve düzenli olarak kullanmak hem sınav öncesi çalışmalar açısından, hem de sınav sırasında çok değerli olacaktır. Önemli olanla önemsiz olanı ayırmamak gerekir.

Zihinde canlandırma yöntemi başarı ve motivasyonu canlı tutmada size yardımcı olabilir. Elde etmek istenilen şeyi gözünüzde canlandırın. Sahneyi hayal edin ve filmi oynatın. Bunu belirli zamanlarda yapmak size sık sık neyi yapmak istediğinizi hatırlatacak beyne bu doğrultuda mesajlar gönderecektir.

Sınav stresi ile başa çıkma yollarından bir kaçını öğrenebilirsiniz. Bu yöntemler heyecanınızı yatıştırmada size yardımcı olacaktır.

Doğru nefes teknikleri hem çok kısa sürede uygulanabilen hem de kişiyi rahatlatan yöntemlerdir.

Kendinizi olumlu sözlerle olumlu olarak etkileyebilirsiniz. Bu sözleri içinizden söylemeniz de yeterli olabilir.

 Başarılı olan bireyler ilgilerinin, becerilerinin farkındadırlar. Kendini tanıma, özelliklerini bilme önemlidir.Başarılı insanlarda görülen bir diğer önemli özellik ise rahat olmak, olumlu olmak ve asla vazgeçmemektir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da başarının bir tek nokta olmadığıdır. Sınavlar hiç bir şeyin ne başlangıcı ne de sonudur. Sınavlara ve başarı kavramına yüklediğimiz anlamlar bizim bu durumlarda yaşadığımız duyguları etkilerler.

Hayatımızı etkileyen bizim kaderimizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir