ÖSYM SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA-ALMA İŞLEMLERİ

Tarafından   01/27/2017

Ösym Sınav Giriş Belgesi Sorgulama ve Alma işlemi yapacak adayların ais ya da e-devlet şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapmaları gerekiyor.ÖSYM bundan böyle adayların adreslerine sınav giriş belgesi göndermeyecek.

Türkiye’nin sınav fabrikası ÖSYM , her yıl neredeyse senenin her ayı bir sınav yapıyor. Tabi milyonlarca adayda ÖSYM sayfasından , kendilerini ilgilendiren sınavlara girmek için başvuruda bulunuyor.Başvuru işemi tamalandıktan bir kaç ay sonra ise sistemden sınav giriş belgesi almak için hareketlilik başlıyor.

ÖSYM AİS Portalından Hangi Sınavlar için Sınav Giriş Belgesi Alınır?

 • e-YDS Sınav Giriş Belgesi Alma ( Elektronik Yabancı Dil Sınavı )
 • YGS Sınav Giriş Belgesi Alma ( Yükseköğretime Geçiş Sınavı )
 • LYS Sınav Giriş Belgesi Alma ( Lisans Yerleştirme Sınavı )
 • KPSS ÖABT Sınav Giriş Belgesi Alma (  KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) )
 • e- ALES Sınav Giriş Belgesi Alma ( Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı )
 • STS Tıp Doktorluğu İlkbahar Dönem Sınavı Giriş Belgesi Alma (Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi)
 • İSG Sınav Giriş Belgesi Alma (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı)
 •  DGS Sınavı Giriş Belgesi Alma ( Dikey Geçiş Sınavı )
 • YDUS Sınav Giriş Belgesi Alma ( Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınav )
 • KPSS Sınav Giriş Belgesi Alma ( Kamu Personel Seçme Sınavı )
 • STS Tıp Doktorluğu Sonbahar Dönemi Sınav Giriş Belgesi Alma ( Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar Dönemi)

ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için sınav giriş belgesi sınav tarihinden 10 gün önce erişime açılıyor.İlgili sınav giriş belgesi için sisteme AİS şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Yapılacak ilgili sınava giriş belgesi erişime açıldığında zaten ÖSYM tarafından kamuoyuna duyuru yapılır.Yinede sınav girecek adaylar sınav tarihinden 10 -15 gün önce arada sırada sisteme girerek sınava giriş belgelerinin erişime açılıp açılmadığını kontrol etmelerinde fayda olacaktır.

ÖSYM AİS SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMA SAYFASI LİNKİ İÇİN TIKLA !!

ÖSYM sınav giriş belgesi Aday İşlemleri Sistemi haricinde e-devlet portalı üzerinden de TC kimlik numarası ve şifre girişi ile ulaşılabilinir. Adaylar , ÖSYM tarafından yapılacak duyuru sonrası sınava giriş belgelerini AİS siteminden olduğu gibi buradanda indirip yazıcıdan renkli ya da siyah beyaz çıktısını alabilirler.

E-DEVLET  SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMA

ÖSYM Sınav giriş belgesi alırken yazıcıdan çıkan çıktının kaliteli olmasına dikkat edilmeli.kaliteli derken belge üzerindeki fotoğrafın kesinlikle ayrıntılı gözüküyor olmalı.Bunun dışında belge üzerindeki kimlik bilgilerinin doğruluğunda emin olmak için kontrol edilmeli her hangi bir yanlışlık olması durumunda ÖSYM ile itibarata geçilerek düzelttirilmelidir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir