Doğru Gelişim ve Büyüme İçin Spor Şart

Tarafından   07/02/2017

Doğru Gelişim ve Büyüme İçin Spor Şart

Doğru eğitim olmazsa olmazlardandır. Ancak doğru eğitim ile birlikte gelişme döneminde olan çocukların sporda  yapması gerekmektedir. Spor aktivitesi yapan çocukların öğrenme yetileri daha hızlı çalışmakta ve gelişmekte, öz güveni artmakta. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü gerçeği yansıtmaktadır. Gelin bunu uzmanından dinleyelim.

Büyüme Hormonu Uykuda, Egzersizde

Çocukların büyümesini sağlayan büyüme hormonunun uykuda, egzersiz sırasında ve açlıkta algılandığının altını çizen Taşçılar, “Egzersiz sırasında ayrıca serotonin, endorfin ve dopamin gibi çeşitli mutluluk hormonları da salgılanmaktadır. Bu hormonlar pozitif bir ruh halinin oluşmasını sağlar. Hareketsizlik ve obezite ise büyüme hormonu ve mutluluk hormonlarını baskıladığından bu çocukların duygu durumları olumsuz yönde etkilenmektedir” dedi.

Egzersizin fiziksel gelişim için olduğu kadar zihinsel, psikolojik ve sosyal gelişim için de gerekli olduğunu belirten Taşçılar, evde hareketsiz, sürekli tablet veya cep telefonu ile vakit geçirip, bağımlılık yapıcı yiyecek ve içecek tüketen çocuklarda obezite geliştiğini ve psikolojik gelişimleri ile sosyal becerilerinin geri kaldığını ifade etti.Taşçılar, “Hızla kilo alan çocuklarda fiziksel aktivite azalmakta, psikolojik sıkıntılar başlamaktadır. Bu durum içe kapanma ve sıkıntılarını yiyerek giderme eğilimine dönüşüp, kilo alımını daha da artırıp, kısır bir döngü oluşturmaktadır” diye konuştu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir