Ders Çalışırken Performans Nasıl Arttırılır?

Tarafından   09/03/2017

Ders Çalışırken Performans Nasıl Arttırılır?

Hayat öğrenmekten ibarettir. Öğrenme süreci hiçbir zaman bitmemektedir. Ancak eğitim ve öğretim hayatımızda öğrenmeye, ders çalışmaya daha çok ihtiyaç duyarız. Çünkü öğrenmemiz gerekenler ve sorumlu olduğumuz bazı durumlar vardır. Bu durumların üstesinden gelebilmek için ders çalışırız. İlk okulda, Lisede, üniversitede, yüksek lisans hatta doktora yaparken sürekli ders çalışırız. Peki ders çalışma performansımızı ve verimini nasıl arttırırız? İşte bu sorunun yanıtından sonra ders çalışmak sizin için daha verimli olacak.

HEDEFİNİ BELİRLE SONRA HAREKET GEÇ

Hedef belirlemenin önemi durumunuzu tespit edip eksiklerinizi belirlemek atacağınız ilk adım olmalıdır. Çünkü başlangıçta nerede olduğunuzu görmeli, ihtiyaçlarınızı ona göre belirlemeli ve ona göre bir hedef çizmelisiniz. En büyük hatalardan birisi hedefin olmamasıdır” dedi. Aydın, tüm adaylara, “Başarılı olanlar nereye gittiklerini bilenlerdir.

SİSTEME BİL VE ONA GÖRE DAVRAN

Başarının koşulları arasında girilecek sınavın özelliklerini bilmenin ve sınav sistemini tüm detayıyla öğrenmenin yattığını söyleyen Aydın, “Sınav sistemi sizden ne istiyor, hangi derslere ne kadar önem vermenizi gerektiriyor. Bunları eğer iyi anlarsanız sınav sürecini yönetmeniz daha kolay olacaktır. Sınav sistemini iyi tanıyan öğrenci daha az problemle karşılaşır” dedi.

Mevcut sınav sisteminde hedeflenen bölüme göre derslerin katsayılarının değişiklik gösterdiğine işaret eden Aydın, bu duruma, sağlık alanı düşünen bir öğrenciye en fazla puan getiren ders biyolojiyken mühendislik düşünen bir öğrenciye ise en az katkı sağlayan dersin biyoloji olduğunu ifade ederek örnek verdi.

ZAMANI DOĞRU YÖNET

Zaman nakittir. Her dilde söylenen bir söz. Zaman çok önemli. Akıp giden zaman geri gelmeyecektir. Bu yüzden şuanda içinde yaşadığınız zamanı doğru ve verimli kullanın.

ÇALIŞMA PROGRAMI HAZIRLA VE BUNA UY

Çalışma programı sayesinde belli bir program belirlersiniz. Günlük yaşam planlarınızı, ders planlarınıza uydurursunuz. Arkadaşlarınızla buluşacaksanız, ders planının boş vakitlerinde buluşmalısınız. Hayatınızda belli bir süre için önceliği ders çalışmaya vermeniz gerekmektedir. Bunu yaparken, sosyalleşme tabii ki de ihmal edilmemelidir. İnsan, sosyalleştikçe ve konuştukça da öğrenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir