Bilgi Nedir? Bilmek ve Bilmenin Sınırı

Tarafından   07/01/2017

Bilgi Nedir? Bilmek ve Bilmenin Sınırı

Bilgi, ilk insandan günümüze kadar gelen en önemli değerlerdendir. Alet yapmayın öğrenen, tarım yapmayı öğrenen, yaşamını devam ettirmeyi öğrenen insan için bilgi yaşamsal önem taşımaktadır. Bilgisiz bir toplum geri kalmış demektir. Günümüzde bilgi çağında yaşamaktayız. Bilgi artık bir ticaret aracı olmuştur. Eğitimler, kurslar oldukça önem kazanmıştır. Bilgi uçsuz bucaksız bir deryadır. Bilgi hakkında çok önemli sözler söylenmiştir. Bunlardan en çok bilineni “Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir” sözüdür. Peki bilgi nedir, tanımları neler gelin yazımızın devamında daha ayrıntılı inceleyelim.

Bilginin Tanımı: bir kişinin aldığı eğitimler veya edindiği deneyimler sonucunda öğrendiği, elde ettiği keşifler ile oluşan tanımlama, algılama, farkında olma, anlayış ya da beceriye verilen genel kavram olarak açıklanabilir.

Bilgi doğası gereği, nasıl elde edildiği, değeri, insan toplumlarında oynadığı rolleri gibi çeşitli konularda dahi olmak üzere felsefe, epistemoloji, psikoloji, bilişsel bilim, antropoloji ve sosyoloji gibi disiplinler tarafından incelenmiştir.

İnsanlık tarihinden bu güne kadar gelmiş olan tüm bilgilerin toplamı, günümüzde ileri teknoloji ürünleri ile bir kaç ay da üretiliyor. Müthiş bir bilgi üretimi gerçekleşmektedir.

Bilginin Önemi: Bilgi sahibi olan insanlar çalışmalarda bulunup icatlar yaparak insanlık için önemli katkılarda bulunurlar. İnsanların en büyük değerlerinden birisi olup teknoloji çağında yaşayanlar için vazgeçilmez olur. Bilgiyi paraya çeviren insanların yeri çok farklı oluyor buna örnek olarak günümüzün devleri olan google, facebook, twitter bilgi aracılığı ve yaratıcılık sonucunda ortaya çıkmıştır. Bilgili insanların ufku daha geniş olarak hayal güçlerinin yanı sıra hedefleri de büyük olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir